Szkolenie “Digital competencies and online safety for educators” na Cyprze

Uczyć się można przez całe życie i to w przepięknych zakątkach świata! ✈️⛱🌴

W okresie 13-20 maja 2023 wzięliśmy udział w międzynarodowym szkoleniu dla kadry edukacji dorosłych “Digital competencies and online safety for educators”, które odbyło się w GCPI (Georgios Charalambous Private institute Ltd) w malowniczym Paphos, na Cyprze.

Na kurs wyjechały edukatorki i przedstawicielki kadry administracyjnej odpowiedzialnej za ofertę edukacyjną – Milena, Krysia, Joanna i Agata. Doskonaliły one tam swe kompetencje cyfrowe, umiejętności językowe oraz interkulturowe. Poznały edukatorów z innych krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie też poznawały historię, kulturę i gastronomię Cypru, cieszyły się słoneczną pogodą i plażami nad Morzem Śródziemnym.

Oto co mówią o kursie same uczestniczki:

Agata, uczestniczka kursu na Cyprze:

“W maju miałam okazję wziąć udział w tygodniowym kursie o cyberbezpieczeństwie, który odbywał się na Cyprze. Na kurs udałyśmy się w małej, czteroosobowej grupie. Był to mój pierwszy wyjazd z programu Erasmus +, dlatego też nie wiedziałam czego mam się spodziewać, a co za tym idzie, troszkę się stresowałam. 😊 Już pierwszego dnia okazało się, że nie miałam się czego obawiać!

Zajęcia były bardzo interesujące, prowadzone w kameralnej 7-osobowej grupie. Oprócz nas, w kursie wzięły udział osoby z Hiszpanii oraz z Czech, dzięki czemu mieliśmy okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z osobami z innych krajów. Prowadzący – którym był sam założyciel Szkoły – każdego dnia rozpieszczał nas świeżo parzoną kawą oraz domowymi przysmakami. Na zajęciach mieliśmy również okazję wypróbować kilka nowych narzędzi, które mogą być wykorzystane podczas naszej codziennej pracy, co było strzałem w dziesiątkę.

Po zajęciach miałyśmy czas na zwiedzanie wyspy, a nawet udało nam się pojechać na wycieczkę z innymi uczestnikami kursu i zobaczyć kilka najpopularniejszych atrakcji, m.in. Łaźnie Afrodyty i wykąpać się w niemalże krystalicznie czystej wodzie.

Oczywiście nie mogło się obyć bez skosztowania lokalnego jedzenia. W piątkowy wieczór, po zakończonym kursie i otrzymaniu certyfikatów udałyśmy się do lokalnej tawerny. Ku mojemu zaskoczeniu nie było menu, a na każdego czekało 13 pysznych talerzyków z regionalnymi przysmakami – grillowane halloumi, souvlaki, sałatka grecka z pysznym serem fetą i wiele, wiele innych. Z pewnością każdy z nas wyniósł z kursu coś nowego i dodatkowo mógł się wykazać językowo. 😊 Myślę, że kursy w takiej formie są świetnym rozwiązaniem, które umożliwia połączenie edukacji ze zdobywaniem nowych doświadczeń oraz poznawaniem nowych miejsc i kultur. Polecam każdemu!

Joanna, uczestniczka kursu na Cyprze:

“Do Pafos udałyśmy się małą, czteroosobową grupą, aby doskonalić wiedzę związaną z cyberbezpieczeństwem oraz ogólnie zwiększać swoje kompetencje cyfrowe.

Kurs, na który uczęszczałyśmy, był prowadzony przez samego założyciela goszczącej nas szkoły, czyli Georgiosa. Zagadnienia były przedstawiane w przystępny sposób, z poczuciem humoru, dzięki czemu na zajęciach zawsze panowała przyjazna atmosfera, w której swobodnie można było wymieniać się doświadczeniami i opiniami z pozostałymi uczestnikami kursu.

Po zajęciach miałyśmy czas, aby odkrywać turystyczne uroki Cypru, oczywiście przy zawsze sprzyjającej pogodzie. Podczas naszego pobytu miałyśmy między innymi okazję podziwiać starożytne mozaiki w parku archeologicznym, odwiedzić Łaźnie Afrodyty oraz codziennie tracić rachubę przy liczeniu napotkanych kotów. Do poznawania lokalnej kuchni przyczynił się także Georgios, który każdego dnia przygotowywał inny poczęstunek składający się z przekąsek typowych dla wyspy (jeżeli już od początku nie zaimponowałby mi jako człowiek wszechstronny, stale kształcący się, to z pewnością zrobiłby to poprzez dobór przysmaków dla swoich gości).

Był to wspaniały tydzień, spędzony w świetnym towarzystwie, podczas którego mogłam poznać nowe miejsca, nowych ludzi i nowe rzeczy – czyli zrealizować wszystko to, o co
w takich wyjazdach chodzi.”

Projekt ERASMUS+ “Kierunek: Europa! Wspólne wyzwania i rozwiązania w edukacji dorosłych.”

2021-1-PL01-KA122-ADU-000018286)