STATUT

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§1

  1. Fundacja o nazwie „OBYWATELKI.PL”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona została z woli Joanny Ciechanowskiej-Barnuś, Ewy Papli i Agnieszki Wujek będącymi fundatorami, w dniu 26 czerwca 2008, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Justynę Blandzi prowadzącego Kancelarię Notarialną w Poznaniu przy ul.23 Lutego 21/3.
  2. Fundacja posiada osobowość prawną i działa na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 1984 roku o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. Nr 46, poz. 203 z 1991 r.) oraz postanowień niniejszego Statutu.
  3. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, który wraz z nazwą korzysta z ochrony prawnej.
  4. Fundacja może używać oznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczególnych.

§2

  1. Siedzibą Fundacji jest miasto Poznań, a terenem działania obszar Rzeczypospolitej Polskiej
  2. Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i nawiązywać kontakty międzynarodowe z poszanowaniem norm prawa międzynarodowego, prawa obowiązującego w RP oraz prawa zagranicznego.

§3

Fundacja ustanowiona jest na czas nieokreślony.

§4

Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje minister właściwy ze względu na cel, dla którego Fundacja została ustanowiona.

Rozdział II
Cele i środki działania

§5

Celem fundacji jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego opartego na zasadach równego traktowania kobiet i mężczyzn poprzez edukację, kulturę i sztukę oraz technologie multimedialne.

§6

Fundacja działa na rzecz:

  1. Budowania społeczeństwa obywatelskiego, w tym tworzenia warunków dla większej społecznej i politycznej aktywności kobiet
  2. Edukacji i przeciwdziałania bezrobociu oraz promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej w tym rozwój przedsiębiorczości w oparciu o politykę równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy
  3. Ochrony praw i zdrowia kobiet w szczególności: niezbywalnej godności, własności, prywatności, prawa do pełnej informacji publicznej
  4. Przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji kobiet oraz wykluczeniu społecznemu w szczególności ze względu na wiek, niepełnosprawność, status społeczny i majątkowy, przekonania, rasę, narodowość i orientację seksualną;
  5. Rozwijania dialogu społecznego z organami władzy publicznej, w szczególności z instytucjami zajmującymi się na szczeblu centralnym i lokalnym problematyką rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju edukacji, rynku pracy i działaniami na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.

§ 7

Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:

  1. Organizowanie i finansowanie odczytów, seminariów, sympozjów, warsztatów, spotkań i szkoleń jak i również innych form działalności oświatowej
  2. Pomoc w zdobywaniu i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i społecznych mających na celu wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.
  3. Rozwijanie i finansowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i wykorzystywanie technik multimedialnych zwłaszcza Internetu w kierunku edukacji i rozwoju myśli obywatelskiej i postaw prospołecznych
  4. Współpracę z administracją publiczną i samorządem lokalnym, organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji oraz mediami
  5. Organizowanie i finansowanie konferencji, forum, targów, konkursów i spotkań środowiskowych, dyskusji, umożliwiających zapoznanie się uczestników z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinach dotyczących celów Fundacji w kraju i za granicą.
  6. Akcje promocyjne, imprezy masowe w tym koncerty, festyny, akcje charytatywne, zbiórki, aukcje przedmiotów przekazanych między innymi przez darczyńców.
  7. Kontakty między przedstawicielami różnych krajów, społeczności służące nawiązaniu współpracy, rozwoju demokracji, kultury, sztuki, miejsc pracy, oświaty, zapobieganiu nierównościom społecznym.
  8. Pomoc finansową, rzeczową, organizacyjną i intelektualną udzielaną instytucjom edukacyjnym oraz innym podmiotom prowadzącym badania naukowe.
  9. Pomoc finansową i rzeczową udzielaną osobom, organizacjom lub instytucjom w ramach prowadzonych programów grantowych.
  10. Udzielanie porad prawnych i psychologicznych osobom bezrobotnym, zwłaszcza pozostającym długotrwale bez pracy
  11. Prowadzenie działalności wydawniczej w tym wydawnictwa i publikacje: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe oraz kampanie informacyjne i promocyjne
  12. Organizowanie i wspieranie grup nieformalnych realizujących cele zbieżne z celami Fundacji w tym szkolenie wolontariuszy
  13. Podejmowanie innych działań zmierzających do osiągnięcia celów Fundacji.

§ 8

Dla realizacji swoich celów Fundacja może:

  1. Wspierać inne osoby prawne oraz osoby fizyczne, których działalność jest zbieżna z celami fundacji
  2. Współpracować przy ich realizacji lub zlecać ich realizację innym organizacjom pozarządowym, a także podmiotom gospodarczym
  3. Nawiązywać partnerstwa publiczno – prywatne w celu realizacji działań statutowych.

Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji

§ 9

Majątek Fundacji stanowią środki finansowe składające z :

  1. Dotacji, subwencji, darowizn od osób prawnych z kraju i z zagranicy;
  2. Darowizn oraz spadków i zapisów od osób fizycznych;
  3. Wpływów ze zbiórek i imprez publicznych;
  4. Dochodów z praw majątkowych przekazanych Fundacji odpłatnie bądź nieodpłatnie;
  5. Dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego;
  6. Środków znajdujących się na kontach Fundacji;
  7. Odsetek bankowych;
  8. Nieruchomości, ruchomości i praw majątkowych nabytych przez Fundację;
  9. Nawiązek i innych wpływów.

§ 10

  1. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego.
  2. Darczyńca, przekazując środki majątkowe może zastrzec, że mają być one przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji.

§ 11

W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.

§ 12

  1. Fundacja działa bez chęci zysku, a środki Fundacji będą przeznaczane jedynie na cele statutowe, w tym rozwój Fundacji w przyszłości.
  2. Członkowie Zarządu Fundacji nie mogą czerpać zysków z działalności Fundacji, za wyjątkiem należnych wynagrodzeń, zwrotu kosztów oraz diet.

§ 13

Fundacja pozyskuje środki na realizację swoich celów i pomnaża majątek poprzez:

  1. Przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, dotacji i subwencji,
  2. Organizowanie zbiórek i imprez publicznych,
  3. Uzyskiwanie dochodów z majątku Fundacji, w tym z nieruchomości, akcji, udziałów, obligacji i innych papierów wartościowych, wkładów na rachunkach bankowych i lokat kapitałowych, odsetek bankowych,
  4. Uzyskiwanie dochodów z odpłatnej działalności pożytku publicznego,
  5. Pozyskiwanie dotacji i grantów celowych na realizację działań statutowych,
  6. Uzyskiwanie innych przysporzeń majątkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 14

Przychody z darowizn, spadków i zapisów oraz subwencji i dotacji mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.

§ 15

Fundacja może zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzić publiczne zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem uzyskanych środków na cele statutowe Fundacji.

§ 16

Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami (ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, Dz. U. Nr 76, poz. 694, z 2002 r. ze zm.).

§ 17

  1. Fundacja prowadzi nieodpłatną i odpłatną działalność statutową.
  2. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Rozdział IV
Organizacja i funkcjonowanie Fundacji

§ 18

  1. Zarząd jest najwyższym organem Fundacji, podejmującym decyzje dotyczące Jej funkcjonowania.
  2. Zarząd składa się z od 2 do 5 osób.
  3. Zarząd Fundacji wybiera spośród swoich członków Prezesa.
  4. Kadencja Zarządu jest nieoznaczona.
  5. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek śmierci członka Zarządu, bądź złożenia pisemnej rezygnacji z członkostwa.
  6. W przypadku umniejszenia składu Zarządu, Zarząd może dokooptować do swego składu kolejną osobę; kandydatura ta musi jednak być zaopiniowana pozytywnie przez wszystkich członków Zarządu.

§ 19

  1. Zarząd podejmuje uchwały na posiedzeniach. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
  2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu z własnej inicjatywy lub z inicjatywy innego członka Zarządu,.
  3. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
  4. Członek Zarządu uczestniczy w posiedzeniach Zarządu osobiście lub zdalnie i nie może być reprezentowany na nich przez pełnomocnika.
  5. Uchwały można powziąć pomimo braku formalnego zwołania posiedzenia, o ile wszyscy członkowie Zarządu wyrażą zgodę na odbycie posiedzenia lub podjęcie określonej uchwały.
  6. Zarząd podejmuje decyzje za pomocą pisemnych uchwał, podejmowanych bezwzględną większością głosów, chyba że Statut stanowi inaczej. Każdy członek Zarządu ma jeden głos. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.

§ 20

Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawniony jest jednoosobowo Prezes Zarządu lub pozostali członkowie Zarządu dwuosobowo.

§ 21

Do zakresu działania Zarządu należą wszelkie sprawy Fundacji w tym:

  1. Prowadzenie spraw Fundacji, w tym zarządzanie majątkiem Fundacji,
  2. Inicjowanie głównych kierunków działania Fundacji,
  3. Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz,
  4. Zatrudnianie pracowników Fundacji, w tym przyznawanie i ustalanie ich wynagrodzenia
  5. Przyjmowanie w imieniu Fundacji darowizn, zapisów i innych przysporzeń majątkowych,
  6. Sporządzanie sprawozdań, w tym sprawozdań z działalności Fundacji oraz sprawozdań finansowych Fundacji,
  7. Powoływanie i likwidowanie jednostek organizacyjnych Fundacji,
  8. Wyrażanie zgody na przystąpienie Fundacji do innych podmiotów w charakterze członka lub połączenie Fundacji z innymi podmiotami,
  9. Podejmowanie decyzji o rozwiązaniu Fundacji,
  10. Przeprowadzenie likwidacji Fundacji,
  11. Powoływanie nowych organów Fundacji, gremiów doradczych itp. (innych niż dotychczas istniejące) wraz z określeniem ich statusu i zadań pełnionych w Fundacji, nie kolidujących ze statusem i zadaniami dotychczas istniejących organów Fundacji,
  12. Inne, wskazane w niniejszym statucie.

§ 22

Zarząd Fundacji uprawniony jest do dokonywania zmian w statucie Fundacji, w tym również w zakresie zmiany celów Fundacji.

§ 23

Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy lub zlecenia albo otrzymywać wynagrodzenie ryczałtowe, mogą również pełnić funkcję członka Zarządu nieodpłatnie.

Rozdział V
Przepisy końcowe

§ 24

W ramach działalności Fundacji zabronione jest podejmowanie następujących działań/ czynności :

  1. Udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
  2. Przekazywanie ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
  3. Wykorzystywanie majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
  4. Zakup towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

§ 25

Fundacja sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne i finansowe ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych, oraz podaje je do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.

§ 26

  1. Fundacja ulega likwidacji w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku oraz braku możliwości pozyskiwania środków finansowych niezbędnych do osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona, osiągnięcia tych celów lub podjęcia decyzji Zarządu o rozwiązaniu Fundacji.
  2. O likwidacji Fundacji Zarząd Fundacji zawiadamia właściwego ministra.
  3. Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd na podstawie jednogłośnej uchwały Zarządu.
  4. W przypadku podjęcia decyzji o likwidacji Fundacji, Zarząd powołuje likwidatora bądź likwidatorów Fundacji. Likwidatorami Fundacji mogą być członkowie Zarządu Fundacji bądź inne osoby fizyczne.
  5. Majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostanie w całości przeznaczony na cele maksymalnie zbieżne z celami Fundacji określonymi w rozdziale 5 statutu. Zarząd podejmując decyzję o likwidacji wskaże konkretne cele, na jakie majątek zostanie przeznaczony oraz podmioty, którym zostanie on przekazany.

§ 27

Fundacja składa właściwemu Ministrowi coroczne sprawozdanie ze swej działalności za rok ubiegły.

§ 28

  1. Dla efektywnego urzeczywistnienia swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
  2. Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby zmienić się cel Fundacji.
  3. Decyzję o połączeniu podejmuje Zarząd Fundacji.

§ 29

W sprawach nieuregulowanych w niniejszym statucie mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa.