Warsztaty języka równościowego podczas Poznańskiego Tygodnia Różnorodności 2024!

Problem języka równościowego to nie tylko kwestia żeńskich końcówek zawodów i unikanie seksizmu. To również właściwy dobór słów podczas rozmowy o wieku, pochodzeniu i rasie, stopniu sprawności, stanie zdrowia psychicznego, a także o migrantach, uchodźcach i wielu innych delikatnych kwestiach.

W dniach 22-27 września 2024 roku odbył się Poznański Tydzień Różnorodności, w ramach którego, Fundacja Obywatelki.pl przygotowała cykl warsztatów językowych pod hasłem “Rozmawiaj bez stereotypów i uprzedzeń!” Wydarzenie to było doskonałą okazją do nauki języka równościowego i włączającego w trzech najczęściej używanych językach obcych: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.
Warsztaty były skierowane do młodzieży i dorosłych, zarówno Polaków, jak i obcokrajowców, którzy uczą się tych języków, lub po prostu chcą wzbogacić swoje umiejętności komunikacyjne o słownictwo wspierające równość i akceptację. Zajęcia odbyły się na dwóch poziomach zaawansowania – A2+/B1 oraz B2/C1 – aby każdy mógł znaleźć grupę odpowiednią dla siebie.

Te warsztaty to nie tylko nauka języka, ale również kształtowanie wrażliwości na kwestie społeczne. Podczas warsztatów nasi gości dowiedzieli się, jak unikać słów, które mogą być postrzegane jako obraźliwe, i jak wprowadzać do swoich rozmów szacunek oraz równość. Była to również wyjątkowa okazja do świętowania Międzynarodowego Dnia Języków Obcych, który wypadał akurat na 26 września.
Warsztaty zostały prowadzone przez nauczycieli języków obcych, absolwentów filologii, którzy posiadają doświadczenie w nauczaniu i dużą wrażliwość społeczną. Zajęcia odbyły się 25, 26 oraz 27 wrzesnia w siedzibie szkoły KONTAKT CJO przy Placu Bernardyńskim 1a/1 w Poznaniu. Dla uczestników przygotowane zostały specjalne słowniczki języka równościowego, które są udostępnione w formie elektronicznej poniżej.

Wydarzenie sfinansowane ze srodkow budzetowych Miasta Poznania.

#poznanwspiera