Nasza kadra na kursie języka angielskiego w Galway, w Irlandii
My też stale się szkolimy! Rozwój kompetencji jest dla nas ważny, bo chcemy jeszcze lepiej działać i walczyć z wszelkimi formami wykluczenia. I tak w sierpniu 2023 i maju 2024, cztery osoby z naszej kadry ukończyły 2-tygodniowe międzynarodowe kursy j. angielskiego “English For Work” w zielonej Irlandii. Były wśród nich członkinie Zarządu Fundacji: Joanna Ciechanowska-Barnuś i Aleksandra Dukat.
Codzienne zajęcia z j. angielskiego adresowane były do aktywnych zawodowo i społecznie dorosłych w wieku 30+. Uczestnicy pochodzili z rożnych krajów: m.in. Brazylii, Argentyny, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, co tworzyło niepowtarzalną międzynarodową atmosferę i zaowocowało licznymi przyjaźniami.
Zajęcia odbywały się codziennie po 6 godzin, w renomowanej szkole języka angielskiego Atlantic Language School w Galway. Poświęcone były rozwijaniu skutecznej komunikacji w j. angielskim, duży akcent położony był na poszerzenie słownictwa i ćwiczenie wypowiedzi ustnych i dyskusji. Dodatkowe popołudniowe warsztaty pomagały ćwiczyć poprawną wymowę, poznawać idiomy itp.
Po zajęciach i w weekend naszej kadrze udało się też odwiedzić wiele ciekawych miejsc, jak Klify Moheru, Wyspy Aran, Salthill i Cork. Poznaliśmy irlandzkie tradycje, dziedzictwo kulturowe i cuda natury.
Tak relacjonowała swe wrażenia uczestniczka kursu, Członkini Zarządu Fundacji Obywatelki.pl, Joanna Ciechanowska-Barnuś:
„Dziś kilka słów o głównym celu mojego pobytu, czyli o szkole Atlantic Language Galway. Spędzam tam wiele godzin, jak na przyzwoitą studentkę przystało. Na własnym ciele sprawdzam, jak funkcjonuje system sprzedający najbardziej znany produkt z Wysp Brytyjskich – naukę języka angielskiego. Podobnych szkół jest bardzo wiele. Mam wrażenie, że studentów w każdym wieku widzę na każdym kroku. Atlantic Language Galway to znakomicie prowadzona placówka, która zapewnia swoim słuchaczom realizację wielu potrzeb. Świetną usługę edukacyjną, wszechstronny kontakt z językiem i kulturą, pomaga w znalezieniu lub oferuje dobre zakwaterowanie, organizuje czas wolny. Poza tym służy pomocą w wielu nieprzewidywalnych sytuacjach życiowych. Szkoła ma znakomitych nauczycieli, pracuje się w bardzo małych grupach i na wszystkich poziomach. Od 9 do 15. Potem zajęcia dodatkowe. Na przykład wspólny wypad do pubu. Trudno się nudzić. W tym tygodniu pracuję w grupie z Czechem, Hiszpanką i Holenderką. Uczy nas najprawdziwsza Irlandka – Laura. To bardzo dobry czas. Potem mam sesję konwersacji. Rozmawiamy o wszystkim, głównie o naszych zwyczajach, tradycjach i planach. Wszystko na wesoło, bo zajęcia prowadzi Brazylijczyk Felippe – prawdziwy komik. W szkole spotkałam kilkoro Polaków. Bardzo sympatyczni ludzie. Jest naprawdę świetnie.
(…) Wracam zachwycona urodą tego kraju, przesympatycznymi ludźmi o niezwykłej energii. Zabieram wspomnienia zielonej krainy, uroczego Galway, tętniącego życiem deptaku, gdzie o każdej porze śpiewają ludzie, pubów i ogródków pełnych ludzi bez względu na pogodę, milości do kraju, którą widać na każdym kroku. Było mi tu bardzo dobrze.”
Mobilności edukacyjne były zrealizowane w ramach Projektu Erasmus+2022-1-PL01-KA122-ADU-000079610 ”Miasto jako narzędzie pedagogiczne – podróż empiryczna w nauczaniu kompetencji kluczowych w edukacji dorosłych.”