Mobilność edukacyjna grupy Seniorów w Irlandii

„Marcowa wyprawa do Irlandii, podczas której grupa Seniorów wyruszyła samolotem z Poznania, poznawać kulturę, piękne okolice Galway i poszerzyć znajomość języka angielskiego, jak również poznać choć namiastkę j. irlandzkiego” Tak o grupowej mobilności słuchaczy Seniorów opowiada jej uczestniczka, Krystyna Pacyńska.

A cała ta przygoda zaczęła się wtedy, gdy Fundacja Obywatelki.pl z Poznania zdecydowała się zrealizować swój pierwszy projekt w programie Erasmus+ „Kierunek: Europa! Wspólne wyzwania i rozwiązania w edukacji dorosłych” (2021-1-PL01-KA122-ADU-000018286)

Zaplanowano w nim grupową mobilność 16 słuchaczy Seniorów o wyższych potrzebach edukacyjnych, zwłaszcza w zakresie kompetencji językowych i cyfrowych. Celem wyjazdu do partnera w Irlandii było przygotowanie uczestników do współczesnych wyzwań, jakimi są powszechne zastosowanie cyfrowych narzędzi, a także wszechobecna potrzeba znajomości j. angielskiego. Udział w mobilności miał aktywizować Słuchaczy Seniorów, zmotywować ich do nauki przez całe życie, a także umożliwić im łatwiejsze przemieszczanie się po Europie i korzystanie z cyfrowych narzędzi w celu nauki i turystyki.

Na początku nie było łatwo. Partner z Irlandii, z którym wspólnie zaplanowano ten wyjazd, nie był w stanie przyjąć grupy, gdyż po rosyjskiej agresji na Ukrainę zamienił swą siedzibę i szkolny campus na miejsce schronienia dla ukraińskich uchodźców. Rozpoczęły się poszukiwania nowego partnera, który zapewniłby realizację zaplanowanego programu i wszystkich założeń merytorycznych projektu.

Na szczęście udało się nawiązać współpracę ze szkołą j. angielskiego Atlantic Language School w Galway, która specjalizuje się w nauczaniu osób dorosłych oraz Seniorów. Wizyta przygotowawcza w grudniu 2022 przekonała nas o profesjonalizmie tej instytucji i o słuszności wyboru.

Program mobilności i wszelkie działania edukacyjne zostały zaprojektowane wspólnie ze szkołą goszczącą, w oparciu o jej doświadczenie, z uwzględnieniem potrzeb uczestników, którymi byli Seniorzy w wieku 60-80 lat (średnia wieku grupy wynosiła 69 lat).  Seniorzy mieli rozwinąć swoje umiejętności cyfrowe, językowe i interkulturowe. Żaden z uczestników nigdy wcześniej nie był w Irlandii. W chwili wyjazdu, większość z nich nie mówiła po angielsku lub miała naprawdę podstawowy poziom znajomości j. angielskiego.

Wyjazd do szkoły poprzedzony został szkoleniami w Polsce, poświęconymi umiejętnościom językowym, kulturowym oraz cyfrowym, a także działaniami zdalnymi na Zoom. W ramach przygotowań do wyjazdu odbyły się również 2 spotkania na Zoom z miłośnikiem Irlandii, autorem przewodników po tym państwie, Krzysztofem Schrammem. Przybliżył on uczestnikom kraj, region i miasto, do którego pojadą oraz odpowiedział na pytania dotyczące praktycznych aspektów życia w Irlandii.

Seniorka Elżbieta Wojdyło tak wspomina ten etap projektu: „Cały program zorganizowany był perfekcyjnie: już przed wyjazdem odbyły się spotkania online przygotowujące do wyjazdu, by poznać miasto, miejsce noclegu, plan podróży, a także – rozmówki po angielsku przydatne w podróży. Dzięki temu wyjazd był niezwykle udany, pozostawił po sobie wiele nowych umiejętności, wrażeń i wspomnień”

W Irlandii, Seniorzy po wielu latach znów trafili do szkolnej ławy. Podczas codziennych lekcji w szkole Atlantic Language School, Seniorzy brali udział w zajęciach językowych i kulturowych, zarówno w klasie jak i poza nią, ucząc się przez działanie, odwiedzając różne miejsca i doświadczając. Poznali podstawowe zwroty angielskie, dowiedzieli się dużo o irlandzkiej kulturze, historii i stylu życia.

Podczas wszystkich zajęć, zarówno w Sali lekcyjnej, jak i poza nią, uczestnikom towarzyszyła kadra z Fundacji Obywatelki.pl, która na bieżąco tłumaczyła i pomagała w komunikacji z anglojęzycznymi prowadzącymi zajęcia.

„Tygodniowe zajęcia z j. angielskiego w Atlantic Language School, prowadzone były w bardzo  przystępny sposób i poza stroną językową wnosiły sporo ciekawych informacji o kulturze, tradycjach i historii Irlandii. Zajęcia odbywały się w bardzo miłej atmosferze.” Podsumowuje szkolenie jedna z uczestniczek, Seniorka Renata Zawirska.

Tymczasem Seniorka Elżbieta Wojdyło tak wspomina poranki w Galway: „Codziennie w godzinach przedpołudniowych odbywały się zajęcia w języku angielskim w szkole Atlantic Language School. W szkole poznaliśmy historię Irlandii, kulturę i tradycję tego kraju. Słuchaliśmy i sami śpiewaliśmy piosenki irlandzkie. W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy miasto z irlandzkim przewodnikiem. Spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach, podziwiając stare kamienice, puby, kościoły, cmentarz, port, muzeum, a także promenadę nad oceanem Atlantyckim”

Uczestnicy poznali lokalnych irlandzkich muzyków- seniorów, zwiedzili miejsca ważne dla mieszkańców, nauczyli się tradycyjnej irlandzkiej piosenki, tańczyli w pubie, poznali lokalne symbole i legendy. Rozwinęli przydatne umiejętności cyfrowe – nauczyli się korzystać z kodów QR, map Google, tłumaczy online, grup Whats App, a także robić zdjęcia i filmy swoimi telefonami, przesyłać zdjęcia na dysk Google i udostępniać je. Nauczyli się także jak podróżować za granicę – jak zachowywać się na lotnisku, pytać o drogę, korzystać z komunikacji miejskiej i kupować bilety. Mieli okazję odwiedzić Klify Moheru, przejść się wzdłuż atlantyckich plaż, wziąć udział w obchodach i paradzie św. Patryka. Dla większości uczestników ten tydzień był pełen rzeczy robionych po raz pierwszy w życiu, wyzwań i wychodzenia ze strefy komfortu.

Michał Wojtasik, jeden z uczestników wylicza jednym tchem „Zwiedzaliśmy Galway, także z miejscowym przewodnikiem, odbyliśmy spacer wzdłuż podmiejskiej plaży Salthill oraz przepiękną wyprawę na Klify Moheru. Był też miły wieczór w tradycyjnym   irlandzkim pubie. Szczególną atrakcją była możliwość uczestniczenia w obchodach irlandzkiego święta  Św. Patryka, gdyż okres kursu obejmował dzień 17 marca. To doświadczenie wspaniale mieściło się w programie poznawania tradycji i kultury Irlandii.”

Elżbieta Wojdyło dodaje „Jedliśmy tradycyjną kuchnię irlandzką, kosztowaliśmy irlandzkich specjałów. Wrażeń, emocji i wyzwań nie brakowało. Największe święto Irlandii to obchody Dnia Św. Patryka. Podziwialiśmy barwny pochód, pięknie przystrojone, podświetlone miasto, ludzi ubranych na zielono”

Z Irlandii Seniorzy wrócili z nowymi umiejętnościami, z uśmiechem i wielką motywacją do dalszej nauki i podróżowania. A także ze świadectwem ukończenia mobilności i międzynarodowym dokumentem Europass Mobility, który zawiera dokładny opis nabytych kompetencji i umiejętności.

Pozostały zdjęcia, filmiki i cudowne wspomnienia irlandzkiej przygody.

„… wczoraj wracałam do domu w padającym deszczu, mijając po drodze żółcące się rabaty żonkili. I jak często bywa, że jakiś widok czy przedmiot uruchamia w nas wspomnienia. No i tak się stało. Ten deszcz, te żonkile … Wróciłam wspomnieniami do przepięknej podróży do Irlandii. Program wyjazdu był przygotowany perfekcyjnie. Ale to pewnie słyszycie często, że jesteście mistrzami organizacji. Mile wspominam atmosferę w naszej grupie. My silversi czuliśmy się w  Waszym towarzystwie wspaniale. Bardzo dziękuję za ten cudowny tydzień w Galway – Barbara Stryła”