Poznaj i zrozum swojego sąsiada! Spotkania edukacyjno-integracyjne z obywatelami Turcji

Cykl spotkań edukacyjno-integracyjnych z obywatelami Turcji mieszkającymi i pracującymi w Poznaniu, zorganizowany w ramach Poznańskich Dni Tolerancji 2022.

Spotkania miały na celu pogłębić wiedzę o tej kulturze, zwalczyć stereotypy i uprzedzenia, a także pomóc nawiązać znajomości polsko-tureckie. Prowadzenie – w j. angielskim i polskim.

Wszystkie spotkania odbyły się stacjonarnie, w centrum Poznania, w KONTAKT Centrum Języków Obcych, przy Placu Bernardyńskim 1a/1.

DZIEŃ 1: Tradycja (czwartek, 24 listopada 2022)

17:00 „Turcja- miejsce gdzie łączą się dwie kultury: Orient i Europa” – Spotkanie Turczynkami i Turkami mieszkającymi  i pracującymi  w Poznaniu, poświęcone tureckiej kulturze, kulturowych różnicach i podobieństwach, które odnaleźli w Polsce

18:45 „Orientalna kawa po turecku” – Spotkanie z tradycyjnym zaparzaniem kawy po turecku i jej degustowaniem, przy opowieściach Turczynek i Turków mieszkających w Poznaniu- nt historii, znaczenia rytuału parzenia kawy i zwyczajach z nim związanych

DZIEŃ 2: Kobieta (piątek, 25 listopada 2022)

17:00  „Hidżab -tradycja i współczesność” Spotkanie z Turczynkami mieszkającymi i pracującymi w Poznaniu, poświęcone hidżab, czyli chuście, którą niektóre muzułmanki w Turcji zakrywają włosy, uszy i szyję. Prowadząca odpowie na wiele pytań: Kto nosi hidżab i dlaczego? Co znaczy on w tureckiej kulturze? Czy są jego różne rodzaje, czy stał się on elementem mody kobiecej? Jak w praktyce wygląda jego zakładanie? Czy w Polsce łatwo czy trudno się chodzi w hidżab? A także wszystkie inne pytania, które chcecie zadać.

18:00  “Tureckie wróżby” – Spotkanie poświęcone powszechnej tureckiej tradycji wróżenia przez kobiety z pozostałych po wypiciu kawy fusów. W wersji tradycyjnej oraz w wersji nowoczesnej- przez aplikacje, które wysyłają wróżby po sfotografowaniu układu fusów  Wspólnie z Turczynkami mieszkającymi w Polsce zaparzymy, wypijemy kawę po turecku i powróżymy z fusów.

DZIEŃ 3: Język (poniedziałek, 28 listopada)

17:30 „Wpływy tureckie w języku polskim” – Spotkanie poświęcone słowom zapożyczonym do języka polskiego z języka tureckiego

18:30 “Lekcja języka tureckiego dla początkujących” – uczestnicy poznają podstawowe słowa i zwroty grzecznościowe, przydatne w podróży oraz w kontaktach z osobami mówiącymi po turecku.
Prowadzenie w j. angielskim przez native speakera z Turcji

Zadanie publiczne “Promocja równości i różnorodności poprzez organizację wydarzeń w czasie Poznańskich Dni Tolerancji 2022” w obszarze “Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji”.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Całkowita wartość projektu: 3 000 zł.

#poznanwspiera