Dodaj wpis
W Pile różnorodnie
Dodał: adobywatelki 2012-10-26 12:44


Kobiety powiatu pilskiego - nadal inspirują i integrują, tworzą i pomagają tworzyć, odważnie walczą.

Kiedy jesienią 2010 roku ogłosiłyśmy konkurs "Obywatelka poszukiwana" ówczesny starosta pilski pan Tomasz Bugajski zarekomendował do konkursu trzy osoby: Stefanię Wojtkowiak – prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Wyrzyska, oraz dwie członkinie Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej - prezes Irenę Sienkiewicz oraz Krystynę Lemanowicz, działającą także w pilskim Ruchu Przeciw Bezradności Społecznej. Czwartą wywodzącą się z Piły laureatką konkursu została Zuzanna Przeworska – prezes Fundacji Literackiej Agnieszki Bartol, dziennikarka, literatka, właścicielka Oficyny Wydawniczej Media Zet.

 

We wtorek 16 października zaprosiłyśmy je wszystkie na wernisaż wystawy "Szlakiem Obywatelek" do Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.  Panie stawiły się w komplecie. Diament wśród naszych Obywatelek -  pani Stefania Wojtkowiak przywiozła na spotkanie wycinki prasowe i zdjęcia dokumentujące działalność i sukcesy jakie osiąga oraz bukiety kwiatów dla nas.

 

Bardzo wysoko cenię to, co robi dla innych i z innymi. Uważam ją za guru społecznikowskiej działalności. Jak bowiem inaczej nazwać kobietę rocznik 1923, drobną, z trudem poruszającą się z pomocą kuli, pełną energii, zawsze uśmiechniętą i radosną, która od 55 lat pracuje dla dzieci w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Wyrzysku, troskliwie opiekującą się dziećmi niepełnosprawnymi,  założycielkę i prezes Klub Seniora, a od kilku lat wspierająca ubogie rodziny żywnością, którą przywozi z Banku Żywności w Pile. Wszystko, jak twierdzi robi z potrzeby niesienie pomocy i szacunku dla potrzebujących.

Gmina Wyrzysk może być z pani  Stefanii dumna. Czytałam, że jest na liście osób wytypowanych przez Urząd Gminy do prezydenckiego odznaczenia złotym krzyżem zasługi. Cieszę się, bo zasłużyła na niego po stokroć i wierzę, że go otrzyma.  A czym zajmują się dziś pozostałe panie?

Obywatelka artystka - Zuzanna Przeworska z sukcesem prowadzi swoją artystyczną i fundacyjną działalność. W Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile prowadzi  literacki klub „Pegazik”. Dopiero co ukazała się  już czwarta z kolei antologia młodych twórców –Z głową w chmurach. Wydawnictwo, które sama zredagowała i wyprodukowała. Prezentuje w nim prace młodych utalentowanych autorów pięknych wierszy, opowiadań i miniatur literackich. Jak sama we wstępie pisze – to niezwykła antalogia. Jej autorzy idą przez życie, przez codzienność – z głową w chmurach – ciekawi świata, choć „tak naprawdę bardzo niepewni”, bo z „ciężarem absurdów” i „bagażem marzeń”. W nieczułości świata, w których aż tylu Nadwrażliwych. Cieszę się, że otrzymałam ją od Zuzanny w prezencie.

Obywatelki walczące  - Irena Sienkiewicz i Krystyna Lemanowicz nadal odważnie i głośno mówią o łamaniu prawa i stają w obronie pokrzywdzonych. Jak obie podkreślają, walczą nie tylko o środowisko ale przede wszystkim o prawa człowieka i obywatela narażając się często na konflikty ze środowiskiem, w którym żyją i działają.  Ze swej nieugiętości są znane nie tylko w pilskim środowisku. Z ich doświadczeń i pomocy korzystają inni, którym przychodzi zmagać się z łamaniem prawa i konfliktami społecznymi.  Podziwiam obie Panie  gdyż nie każdy może dziś sobie na taką obywatelską postawę pozwolić. Trzeba mieć odwagę a one ją mają.

EP,AWDodaj do:  Wykop.plWykop FacebookFacebook BlipBlip FlakerFlaker Śledzik
   Odsłon: 459
Oceń: 0.0 (0 głosów)
Tagi: piła   lemanowicz   przeworska  


KOMENTARZE (0) dodaj komentarz
PRZEGLĄDAJ
Najnowsze
Najpopularniejsze
Najwyżej oceniane
Najczęściej komentowane

KATEGORIA
Wszystkie
Co, gdzie, kiedy
Czas obywatelek
Edyta za kierownicą
Gra miejska
Gra miejska - odpowiedzi
Gra miejska - wyniki
Gra miejska - zadania
Inicjatywy
Inspirujące spotkania
Kim były
Książka kucharska
Na przestrzeni wieków
Niezależne ponad granicami
Obywatelki
Obywatelki blogują
Obywatelki gotują
Od'głosy
Odpowiedzialna jak obywatelka
Przepisy
Przepisy z audycji
Pytamy, odpowiadamy, dzielimy się informacjami
Szlakiem obywatelek
VIDEO
Wydarzenia
Wywiad

PODOBNE WPISY  
Dodał: adobywatelki 2011-09-30 08:29
Bo słowo ma wartość
Zuzanna Przeworska zawsze pisała. Tę umiejętność wykorzystywała działając w różnych miejscach. Pisała jako uczennica, była dziennikarką, stała się wydawcą książek. Dzisiaj prowadzi Fundację im. Agnieszki Bartol i wspiera uzdolnioną młodzież.

Dodał: adobywatelki 2011-01-28 17:29
Jej dumą odwaga
Zawsze stoi po stronie poszkodowanych. Jej samej życie też nie rozpieszczało. Jestem chyba odważną kobietą – mówią myśląc o wszystkich przeciwnościach losu, które są spotkały.

Dodał: adobywatelki 2011-10-13 09:51
Przyjaciel dzieci
Stefania Wojtkowiak urodziła się w 1923 roku w Wyrzysku. Do dziś związana jest z tą gminą. Działa na rzecz dzieci w miejscowym oddziale TPD.

Dodał: adobywatelki 2011-01-15 12:25
Z miłości do okolicy
Jej kandydaturę zgłosił do konkursu starosta pilski. Nic dziwnego, bo jest bardzo poważana w środowisku. Pochodzi z Wrocławia, ale po przeprowadzce do Piły ukochała region tak bardzo, że zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej.


Strona główna|O fundacji|Projekty © streemo 2015 top^